Ošetrenie diabetickej nohy - Sanitaske.sk

Ošetrenie diabetickej nohy

Blog categoryOšetrenie diabetickej nohy
Blog dateWed, Jan 12, 2022

Cukrovka (diabetes) je ochorenie, pri ktorom je porušené spracovanie cukrov v bunkách. Pre vstup cukru do buniek je nevyhnutný hormón inzulín. Buď ho má diabetik nedostatok (diabetes I. typu), alebo jeho bunky s inzulínom nespolupracujú (diabetes II.typu). Postupujúcu cukrovku sprevádzajú chronické komplikácie súvisiace s poškodením drobných ciev a nervov.

Príčiny vzniku diabetickej nohy

Príčinou je ochorenie nervových vlákien v koži. Prejavuje sa mravčením, brnením nohy a ťažkostiami pri chôdzi. Podnety, ktoré zdravý človek vníma ako nepríjemné a bolestivé, diabetik necíti. Nereaguje na kamienok v topánke, otlak spôsobený zhrnutou ponožkou alebo malou topánkou. K vzniku poranení kože prispieva aj oslabenie svalov a strata jej pružnosti. Vplyvom zlého prekrvenia sa každý defekt ťažko hojí. Viazne aj ochrana proti baktériám, plesniam a zvyšuje sa náchylnosť rany na infekciu.

Klasifikácia diabetickej nohy

Stupeň postihnutia hodnotíme stupňom 1 až 5. Prvý stupeň je povrchové poškodenie pokožky, v ďalších dvoch stupňoch je postihnuté podkožie a väzivo. Neskôr sa rozvíja gangréna, najprv s miestnymi prejavmi, neskôr celej nohy. Pri gangréne sa tkanivo v dôsledku nedostatočnej výživy a vplyvom baktérií rozkladá a ohrozuje život pacienta otravou krvi a zlyhaním organizmu. Niekedy je nutné nohu postihnutú gangrénou amputovať.

Ošetrenie diabetickej nohy

Pri ošetrení diabetickej nohy je potrebné ranu očistiť od odumretého tkaniva, pôsobiť preventívne proti infekcii a maximálne podporovať hojenie. Je vhodné dodržiavať princípy vlhkého hojenia. Na prevenciu infekcie sú vhodné antiseptické roztoky ProntosanArgogen spray, na krytie rany potom výrobky radu Askina

Ako zvládnuť starostlivosť o diabetickú nohu

Pri všetkých chronických ranách platí zásada poraneniam predchádzať a nezľahčovať ich. Medzi všeobecné odporúčania patrí na prvom mieste liečba (kompenzácia) cukrovky a ďalších pridružených ochorení. Ďalej je potrebné myslieť na životosprávu, nefajčiť, nepiť alkohol a jesť zdravú stravu, vyhýbať sa zaťaženiu nôh, teda dlhému státiu a dlhému chodeniu. Vzhľadom na obmedzenú citlivosť nemusí diabetik poranenia zistiť včas. Nohy si musí kontrolovať, mal by sa vo väčšej miere starať o kožu nôh, premasťovať ju a liečiť plesňové ochorenia. Zraneniam nohy môže predchádzať používaním ponožiek a obuvi vhodnej pre diabetikov a tým, že nebude chodiť naboso. 

 

 

Na stiahnutie:
Koncept liečby rán (koncept-liecby-ran-prontosan.pdf)
Zdieľať: