Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie - Sanitaske.sk

Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Blog categoryPreležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie
Blog dateWed, Jan 12, 2022

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi kosťou a pevnou podložkou. Koža a podkožie nedostávajú dostatok kyslíka a postupne odumierajú. Náchylnejšie na vznik preležanín sú miesta s tenkou tukovou a svalovou vrstvou, čiže päty, členky, oblasti nad krížovou a sedacou kosťou, prípadne veľké výčnelky stehennej kosti. Preležaniny sú veľmi bolestivé a často bývajú nebezpečným zdrojom infekcie.

Ako predchádzať preležaninám

Mobilný či čiastočne mobilný človek preležaninám sám predchádza tým, že neustále mení svoju polohu. V okamihu, keď je pre neho sedenie alebo ležanie nepohodlné, alebo ho niečo bolí, sadne si alebo ľahne inak, alebo sa ide prejsť. Nepohyblivý pacient túto možnosť nemá a je závislý od skúseností a starostlivosti ošetrovateľa.

Čo ovplyvňuje vznik preležanín

Patrí medzi ne intenzita a doba pôsobenia tlaku, zdravotný stav pacienta, jeho váha, vek, pridružené choroby, výživa a prostredie, v ktorom sa nachádza. Na preležaniny sú náchylnejší ľudia s inkontinenciou moču a stolice, pacienti s chorobami nervového systému a tiež ľudia v poúrazovom stave. Ak už preležaniny vzniknú, je potrebné ich včas podchytiť a začať liečiť.

Štádia preležanín

Odumretie kože s čiernou nekrózou je až posledným štádiom preležanín, ktoré delíme podľa závažnosti na štyri stupne. Najskôr je miesto opuchnuté, začervenané a bolestivé. Neliečená preležanina sa ďalej vyvíja cez pľuzgier až po vred, ktorý sa prehlbuje a postupne zasahuje svaly, kĺby a kosti. Pokročilé preležaniny sa už spontánne nezahoja a je potrebné ich ošetriť chirurgicky.

Ošetrenie preležanín

Preležanina sa ošetruje rovnako ako ostatné chronické rany - odstránime odumreté tkanivo, vyčistíme ranu a tým podporujeme hojenie. V liečbe preležanín sa uplatňuje vlhké hojenie. Dôležité pre pacienta je aj potlačenie bolesti, na čo musíme takisto myslieť. Antisepticky pôsobia napríklad roztoky Prontosan a spray Argogen. Na preväzovanie sú vhodné výrobky radu Askina

Ako zvládnuť starostlivosť o preležaniny

Preležaninám je nielen možné, ale priam nutné predchádzať. Je potrebné ohrozené miesta kontrolovať, pre zlepšenie prekrvenia jemne masírovať, využívať špeciálne antidekubitné podložky, pacienta polohovať, poskytovať mu dostatočnú výživu a pravidelnú hygienickú starostlivosť, jeho kožu chrániť pred podráždením a zápalom. Všetci ošetrovatelia by mali mať na pamäti, že ich svedomitá starostlivosť o pacienta, či už v nemocnici, alebo v domácom prostredí, dokáže vzniku závažných preležanín zabrániť. 

Prípravky na ošetrenie preležanín a vredov

Na liečbu zle sa hojacich rán, predovšetkým preležanín a vredov predkolenia používame celý rad prípravkov a zdravotníckeho materiálu, ktoré ovplyvňujú jednotlivé fázy hojenia. Prednosť dávame krytiu, ktoré umožňuje vlhké hojenie rán

Antiseptické prípravky

Úlohou imunitného systému je zbaviť ranu mikroorganizmov, čomu môžeme pomôcť antiseptickými prípravkami, ktoré odstránia z rany infekciu. Obsahujú látky na báze antibiotík, aj látky, ktoré uľahčujú ich prenikanie bakteriálnym biofilmom.

  • Antiseptické roztoky používame na oplachy a pomáhajú aj pri odstraňovaní obväzov prilepených k rane napr. Prontosan roztok
  • Antiseptiká vo forme gélu nechávame v rane až do ďalšieho preväzu, pôsobia teda antisepticky dlhší čas, podobne ako pasta so striebornými iónmi, napr. Prontosan would gel
  • Ďalšou možnosťou je využitie krytia v podobe gázy napustenej antiseptickou masťou, prípadne obväzov obsahujúcich strieborné ióny.

Odstránenie odumretého tkaniva

Bunky imunitného systému dokážu rozložiť aj vlastné odumreté tkanivo. Je to však pomaly proces, ktorý hojenie brzdí, a nekrotické tkanivo je súčasne terénom pre nasadnutie mikrobiálnej infekcie. Existuje niekoľko možností, prípadne ich kombinácie, ako ranu mŕtveho tkaniva zbaviť.

  • Odumreté tkanivo od živého oddelí chirurg pomocou svojich nástrojov.
  • Niektoré pracoviská v poslednom období využívajú larvy muchy bzučivky zelenej, ktoré mŕtve tkanivo v rane kozumujú.
  • Je možné využiť aj prípravky vo forme masti alebo gélu s obsahom enzýmov, ktoré nekrotické tkanivo rozložia, prípadne pripravia na chirurgický zákrok.
  • Ľudské telo obsahuje aj enzýmy schopné rozložiť nekrotické tkanivo. Tieto enzýmy stačí podporiť vhodným vlhkým prostredím a rozložené tkanivo pohltiť špeciálnym krytím.

Regulácia zápalového výpotku (exsudátu)

Ranu je možné vysúšať nepriľnavým krytím, ktoré dokáže tento výpotok pohltiť a nebezpečenstvo rozvoja infekcie zmierniť.

Podpora tvorby nového tkaniva

Novotvorbu granulačného tkaniva a epitelu podporuje krytie založené na princípe vlhkého hojenia. Tento druh obväzového materiálu novo vzniknuté tkanivo chráni, udržiava v rane optimálne prostredie, predovšetkým vlhkosť a teplotu, reguluje aj množstvo exsudátu a pri preväzovaní sa ľahko odstraňuje. Antiseptické vlastnosti majú napríklad prípravky značky Prontosan, Argogen spray alebo krytie Akina. Na ošetrenie chronických rán je možné odporučiť napríklad krytie značky Askina či Askina Barier film na prevenciu. 

 

 

 

 

 

Na stiahnutie:
Koncept liečby rán (koncept-liecby-ran-prontosan.pdf)
Zdieľať: