Ako si správne vybrať zdravotnícku pomôcku na chodenie

Blog categoryRady a tipy
Blog dateFri, Nov 25, 2022

Každá zdravotnícka pomôcka na chodenie poskytuje oporu ľuďom, ktorí majú problémy s chôdzou alebo udržiavaním rovnováhy bez cudzej pomoci. Požíva sa prirodzenej chôdzi, státí, ale napríklad aj pri vstávaní z postele, stoličky či toalety.

Delíme ich na:

  • vychádzkové palice a barly
  • pevné a krokovacie chodítka vhodné do interiérov aj exteriérov
  • 3 alebo 4 kolesové chodítka - rolátory vhodné na pohyb v interiéri, aj exteriéri
  • kombinované chodítka pre ľudí, ktorí nezvládajú väčšiu fyzickú aktivitu, resp. dlhšiu chôdzu

Zdravotnícku pomôcku na chodenie si vyberáme v závislosti od toho, či ide o krátkodobú alebo dlhodobú záležitosť, či hľadáte pomôcku do interiéru alebo exteriéru, alebo akú veľkú oporu potrebuje pacient resp. senior.

Výchadzková palica

Výchadzková palica slúži ako malá opora. Ideálna je pre aktívnych seniorov. Palica môže byť pevná alebo skladacia, ktorá je vždy k dispozícii. Palica je vyhotovená z rôznych materiálov, farieb a štýlov,

Trojbodová alebo štvorbodová palica ma väčšiu a stabilnejšiu spodnú časť, preto poskytuje väčšiu oporu ako klasická palička. Ďalšou alternatívou je dokúpiť si na vašu palicu protišmykový 4 - bodový násadec. Poskytuje pacientovi - seniorovi možnosť ju na chvíľu pustiť a venovať sa inej činnosti.

Barle

Barle su ideálne per krátkodobé používanie, napríklad po úrazoch alebo operáciách. Sú ľahké a bezpečné. Umožňujú chôdzu s jednou nohou, no nie sú veľmi pohodlné., V ponuke sú aj barle určené pre deti.

Delíme ich na:

Pevné chodítko

Pevné chodítko je stabilná pomôcka, ktorá je určená viac do interéru a pre menej aktívnych pacientov - seniorov. Nie je vhodná pri nerovných povrchoch, kde ju treba zdvihnúť a posunúť dopredu. Dajú sa sklápať a tak nezaberú veľa miesta, ked ich pacient - senior nepoužíva.

Krokovacie chodítko

Krokovacie (kĺbové) chodítko netreba dvíhať, každá noha sa hýbe zvlášť spolu s užívateľom. Sú jednoduché na ovládanie a praktickejšie ako pevné chodítka. Najmä keď si predstavíte, že pri každom kroku s pevným chodítkom musí pacient - senior mať dostatok rovnováhy na to, aby chodítko zdvihol a posunul o kúsok ďalej. Dajú sa sklápať a tak nezaberú veľa miesta, keď ich pacient - senior nepoužíva.

3 alebo 4 - kolesové chodítko (rolátor)

Kolesové chodítko (rolátor) je podobné ako pevné, či kĺbové krokovacie chodítko, len je doplnené kolieskami a riadidlami. Môžete si vybrať 3-kolesové alebo 4-kolesové chodítko. Rozdiel je najmä v stabilite a v manévrovaní, pričom 4-kolesové je stabilnejšie. Majú pohodlné sedadlo a tak je možné si aj odpočinúť a sadnúť. Sú vybavené ručnými brzdami, ktoré je možné zablokovať a praktický priestor na odkladanie. Sú vhodné skôr do exteriéru, keďže v interiéri by mohli prekážať užšie priestory, dvere a prahy. Ideálne aj pre aktívnych pacientov - seniorov, ktorým poskytne potrebnú oporu a miesto pred odpočinok pri nakupovaní, či prechádzke. Nie je problém ho ani zložiť, keď ho budete chcieť dať napr. do auta.

Kolieskové chodítko a transportný vozík (2v1)

Chodítko a transportný vozík v jednom je praktický pomocník pre pacientov - seniorov, ktorí sa nechcú vzdať vychádzok von, ale už toľko nezvládnu. V prípade potreby môžete veľmi jednoducho chodítko zmeniť na transportný vozík a blízkeho pohodlne odtlačiť.

Kolieskové chodítko s opierkou na predlaktia

Chodítko určené do interiéru a pre osoby so zníženou pohyblivosťou. Má oceľový rám s meniteľnou výškou vrchnej dosky, je skladacie s polohovateľnými držadlami, 4 kolieska (2 bez bŕzd, 2 s brzdami).

Zdieľať: