Ako predísť kliešťom a čo robiť ak sa už prisal? - Sanitaske.sk

Ako predísť kliešťom a čo robiť ak sa už prisal?

Blog categoryRady a tipy
Blog dateWed, Apr 13, 2022

Kvôli miernejším zimám sa v posledných rokoch čoraz častejšie vyskytujú kliešte sajúce krv, ktoré šíra nebezpečné nákazy. Už sa nevyskytujú iba v lesoch, ale dokonca aj na záhradách, preto je v období kliešťov od jari do jesene potrebná osobitná obozretnosť. V tomto článku nájdete najdôležitejšie informácie o kliešťoch a o tom, ako sa proti nim chrániť, ako ich odstrániť a na čo si dať pozor po uhryznutí kliešťom.

Čo potrebujeme vedieť o kliešťoch?

Kliešte sú malé, ale mimoriadne odolné krvilačníky, aj keď nie všetky druhy šíria choroby a nie všetky sú infikované, najlepšia je opatrnosť. Je to preto, že kliešte šíria dve choroby, ktoré sú pre človeka nebezpečné: vírusovú encefalitídu a lymskú boreliózu.

Kde sa kliešte vyskytujú?

Kliešť obľubuje zalesnené oblasti pozdĺž lesov, riek, jazier a dubových lesov, dnes sa, žiaľ, dajú tieto malé parazity pozbierať aj v záhrade.

Častou mylnou predstavou je aj to, že kliešte skáču. Vlastne na svoju obeť spadnú, a potom lezúc po jeho tele hľadajú miesto, kde je pokožka tenká, čo je ideálnym miestom na sanie krvi.

Prevencia

  1. Vyhýbajte sa rizikovým miestam.

  2. Pred prechádzkou sa nastriekajte repelentom.

  3. Vhodne sa oblečte - ideálne je mať dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi s hladkým povrchom, čo kliešťom sťažuje lezenie a následné priľnutie na kožu.

  4. Dávajte si pozor na vašich štvornohých miláčikov, z ktorých sa ľahko kliešť dostane na vašu pokožku.

  5. Po návrate z prechádzky si poriadne vyprášte oblečenie, ktoré ste na sebe mali, najideálnejšie ho dajte vyprať.

  6. Dôkladne sa prehliadnite.

  7. Zaočkujte sa proti encefalitíde.

Čo ak sa kliešť už prisal?

V prípade prisatia kliešťa je potrebné odstrániť ho z kože správne čo najskôr. Miesto s kliešťom pred jeho odstraňovaním dezinfikujte. Vezmite navlhčený vatový tampón alebo špeciálne na to určenú pinzetu, háčiky či kartu, vhodné je použitie rukavíc na zabránenie prenosu infekcie. Pri odstraňovaní kliešťa je potrebné zabrániť vypúšťaniu telesných tekutín do ľudského tela. Preto ho vždy držte tesne pri pokožke, pri hlave a silným pohybom ho vytiahnite! Nie je potrebné žiadne krútenie! Nepoužívajte mydlo – kliešť udusením môže uvoľňovať nebezpečné toxíny a zvyšovať tak riziko prenosu infekcie. Dezinfikujte postihnuté miesto po odstránení celého kliešťa. 

Načo si dávať pozor po odstránení kliešťa?

V období po uhryznutí kliešťom je veľmi dôležité sledovať, či sa neprejavia príznaky nákazy.

Vírusová encefalitída a jej príznaky

Kliešťová encefalitída je vírusová infekcia, ktorá môže spôsobiť ťažkú ​​encefalitídu a zápal miechy, ale môže napadnúť aj pečeň a srdcový sval. Existuje proti nej vakcína, ale na rozvinutú chorobu neexistuje žiadny liek. Liečenie je pomalé a hoci sa 90% pacientov zotaví bez dlhodobých následkov, v závažných prípadoch môže dôjsť dokonca k psychickému úpadku, čiastočnej paralýze alebo dokonca k smrti. 

Po uhryznutí kliešťom by ste mali sledovať nasledujúce príznaky:

Prvá fáza ochorenia sa vyvíja 5-14 dní po uhryznutí, a jej príznaky sú podobné chrípke: horúčka, bolesti končatín, bolesti hlavy, nevoľnosť.

Druhá fáza nastáva u pätiny pacientov po niekoľkých dňoch, kedy boli už bez príznakov. Môže sa vyskytnúť zápal mozgu, miechy, tvárového nervu alebo dokonca ochrnutie dýchacích ciest.

Lymská borelióza a jej príznaky

Bakteriálnu boreliózu je ťažké diagnostikovať, ale ak sa nelieči, môže mať veľa komplikácií. Napríklad meningitídu, encefalitídu, zápal miechy, myokarditídu, chronickú artritídu.

Rozpoznaná choroba sa v počiatočnom štádiu dá vyliečiť antibiotickou liečbou, v neskoršej fáze si to môže vyžadovať roky liečby. Podiel infikovaných kliešťov je veľmi vysoký, infikovaný je asi každý desiaty kliešť.

Mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim príznakom:

  • Niekoľko dní po uhryznutí sa objaví červená škvrna tvaru ružice, ktorá sa šíri okolo uhryznutia, ale vyskytuje sa iba u dvoch tretín nakazených.
  • Pretože sa choroba vyvíja až neskôr, treba si všimnúť čas uhryznutia kliešťom a v prípade akýchkoľvek neskorších nervových, srdcových alebo kĺbových ťažkostí by mal byť lekár o skutočnosti uhryznutia kliešťom informovaný!

V obidvoch prípadoch je možné infekciu zistiť odberom krvi a sérologickým (protilátkovým) testom. Ak sa však test vykoná príliš skoro, môže byť výsledok falošne negatívny.

Zdieľať: