Prečo je dôležité sledovať hladinu cukru v krvi? - Sanitaske.sk

Prečo je dôležité sledovať hladinu cukru v krvi?

Blog categoryZdravie
Blog dateFri, May 12, 2023

Diabetes mellitus - teda cukrovka, vzniká vtedy, keď telo nedokáže správne ukladať a využívať glukózu. Glukóza je monosacharid, bez ktorého ľudské telo nedokáže existovať. Lenže, ak sa glukóza zhromažďuje v krvi, chýba v bunkách, ktoré na ňu čakajú. Čo treba vedieť o cukrovke?

Typy cukrovky

Diabetes - cukrovka 1.typu

Tento typ cukrovky sa objavuje najmä u detí a dospievajúcich, menej u starších. Hlavným vinníkom je tu imunitný systém, ktorý zbytočne útočí na takzvané beta bunky pankreasu. Telo po tomto "samoútoku" už nedokáže vytvárať dostatok inzulínu, nie je schopné regulovať hladinu glukózy v krvi. Ak teda máte diabetes typu 1, musíte užívať doplnkový inzulín po celý život. 

Cukrovka 1. typu sa zvyčajne začína náhle a rýchlo sa zhoršuje. Nezabránime jej stravou ani pohybom, často je dedičná. Tento typ má len 5 až 10% diabetikov.

Ak máte cukrovku 1. typu, váš lekár vám môže odporúčiť kontrolu hladiny glukózy v krvi štyri až desaťkrát denne.

Váš lekár vám na základe vyšetrenia odporúči, aby ste si vykonali merania v nižšie uvedených prípadoch:

  • pred jedlom a občerstvením
  • pred a po cvičení
  • pred spaním
  • v priebehu noci
  • v prípade zmeny denného režimu
  • v prípade začatia užívania nového lieku

Diabetes - cukrovka 2.typu

Cukrovka 2. typu si hľadá svoje "obete" najmä medzi staršími ľuďmi. Pri tomto type cukrovky pankreas síce produkuje inzulín, ale bunky tela sa správaju tak, akoby ho nepotrebovali. Keď si to pankreas "všimne", zareaguje slabšou tvorbou inzulínu. Takto vzniká tzv. inzulínová rezistencia. Najčastejšie sa to deje vtedy, ak máme dlhodobo alebo pričasto zvýšenú hladinu glukózy v krvi. Pankreas sa "silí", aby vyrobil čo najviac inzulínu, a súčasne chce znížiť hladinu glukózy v krvi.

Lekár vám na základe vyšetrenia a odporúčaného množstva inzulínu určí, kedy a koľkokrát merať obsah cukru v krvi. Vo všeobecnosti sa odporúča testovanie pred jedlom a pred spaním.

Niektorí ľudia budú mať mierne vyššie hodnoty glukózy v krvi:

  • ľudia vo veku 60 a viac rokov
  • ľudia s chorobami srdca, pľúc, obličiek atď.
  • ľudia, ktorí majú zníženú schopnosť vnímať nízke hladiny glukózy v krvi (nevedomosť o hypoglykémii)

Meranie hladiny cukru v krvi je životne dôležité z hľadiska prevencie a liečby možných problémov s cukrovkou. Ak je vaša hladina cukru v krvi príliš vysoká alebo príliš nízka, môže to výrazne zmeniť vašu pohodu a dokonca aj dlhodobo vaše zdravie.

Spôsoby, ako monitorovať hladinu cukru v krvi:

  1. Glukometer s testovacími prúžkami a krvou odobratou z končekov prstov na okamžité merania
  2. Súvislé meranie cukru zariadeniami (CGM), ktoré sú buď implantované do ich tela, alebo sú k nim pripojené

Každý človek je iný, preto Váš lekár posúdi váš zdravotný stav a odporúči vám správny spôsob, ktorý vám pomôže efektívne sledovať hladinu cukru v krvi. Súvislé sledovanie hladiny cukru v krvi je dôležité, keď máte cukrovku, najmä ak používate inzulín. Výsledky súvislého sledovania hladiny cukru v krvi vám môžu pomôcť pri rozhodovaní o jedle, fyzickej aktivite a dávkovaní inzulínu.

Kedy skontrolovať hladinu cukru v krvi?

Lekár určí podľa typu cukrovky, ako často by ste si mali kontrolovať hladinu cukru v krvi a nastaví plán liečby.

1. Kontrola hladiny cukru glukomerom

Glukomery sa dodávajú v rôznych veľkostiach a vlastnostiach. Ak si nie ste istý, môžete požiadať o pomoc pri výbere glukomera náš odborný personál.

5 krokov monitorovania glukózy v krvi

  1. umyte si ruky
  2. vložte testovací prúžok do glukomera
  3. použite odberové pero na konci prsta, aby ste dostali kvapku krvi
  4. dotknite sa a podržte okraj testovacieho prúžku na kvapke krvi a počkajte na výsledok
  5. vaša hladina v krvi sa zobrazí na displeji glukomera

Bolesť končekov prstov

Časté pichanie v končekoch prstov vás môže bolieť. Dobrou správou je, že niekoľko veci vám môže pomôcť tento problém zmierniť:

  • Dbajte na to, aby ste končeky prstov napichli na bok, nie do stredu. V strede končekov prstov máte viac nervových zakončení, takže ich pichnutie tam môže byť bolestivejšie.
  • Častá výmena lancety môže pomôcť znížiť bolestivosť končekov prstov. Čím viac opakovane použijete jednu lancetu, tým bude tupšia. To môže spôsobiť, že pichnutie do prstov bude bolestivejšie.
  • Novšie testovacie prúžky vyžadujú menšie množstvo krvi ako predtým. To znamená, že možno nebudete musieť pichnúť prst tak "hlboko", ako to kedysi potrebovali ľudia s cukrovkou.
  • Novšie typy lanciet a lancetových zariadení môžu tiež pomôcť znížiť množstvo bolesti, ktorú pociťujete.

Sledovanie hladiny cukru v krvi 

Väčšina glukomerov umožňuje uložiť výsledky. Na sledovanie svojich úrovní použite aplikáciu vo svojom smartfóne. Ak nemáte smartfón, veďte si písomný záznam o hladine cukru v krvi, ktorý obsahuje dátum, čas testu a ďalšie podrobnosti, napríklad či to bolo pred jedlom alebo po jedle. Pri každej návšteve poskytovateľa zdravotnej starostlivosti by ste si mali so sebou priniesť glukomer, telefón alebo písomný záznam.

2. Kontrola hladiny cukru zariadeniami CGM

CGM zahŕňa nosenie zariadenia, ktoré meria hladinu cukru 24 hodín denne. Zariadenie používa tieto údaje na vytvorenie grafu, ktorý ukazuje úplnejší obraz o tom, ako sa v priebehu času mení hladina cukru v krvi.

Väčšina zariadení CGM používa malý senzor, ktorý si vložíte pod kožu. Senzor meria hladiny glukózy v tekutinách medzi bunkami vášho tela (intersticiálna tekutina). Existuje niekoľko rôznych typov a značiek CGM. Niektoré CGM sa spájajú so špecifickými inzulínovými pumpami. Ostatné fungujú nezávisle. Väčšina CGM môže odosielať alarmy alebo výstražné správy, keď zistia nízke alebo vysoké hladiny glukózy. Ako každá technológia, aj CGM môžu niekedy zlyhať alebo byť nepresná. Nespoliehajte sa teda úplne na CGM bez kontroly glukomerom, najmä ak vaše hodnoty CGM nezodpovedajú príznakom nízkej alebo vysokej hladiny cukru v krvi, ktoré pociťujete, alebo ak vám CGM zobrazí chybové hlásenie.

Systémy CGM ukladajú údaje o vašich hladinách glukózy. Váš lekár bude mať prístup k týmto informáciám.

Ako používať výsledky testov glukózy v krvi

Váš rozsah je len váš - na základe vášho zdravia, veku, úrovne aktivity a ďalších faktorov. Nie je nezvyčajné, že vaše výsledky glukózy v krvi sú občas mimo rozsahu. Ale ak vidíte vzor vysokých alebo nízkych hodnôt mimo vášho cieľového rozsahu, možno by ste sa mali opýtať sami seba:

  • Jedol som v nezvyčajný čas, dal som si väčšiu alebo menšiu porciu alebo skúsil som nové jedlo?
  • Mal som viac alebo menej fyzickej aktivity ako zvyčajne?
  • Zabudol som si vziať lieky, užil som ich v nesprávny čas, vzal som ich príliš málo alebo príliš veľa?
  • Užívam nový liek?
  • Mám z niečoho stres?
  • Mám infekciu alebo chorobu?
  • Pil som alkohol?

Ktorýkoľvek z nich môže mať vplyv na hladinu glukózy v krvi. Ak robíte zmeny vo svojom životnom štýle, alebo ak neviete prísť na to, prečo ste boli mimo dosahu, porozprávajte sa so svojím lekárom, zdravotnou sestrou alebo diabetológom.

Odporúčané kontroly hladiny cukru v krvi

  1. Ráno po celonočnom pôste /8-12H/ predtým, ako niečo zjete alebo vypijete. Poskytuje Vám základný údaj o hladine glukózy v krvi pred jedlom. Na správnu interpretáciu údajov pred jedlom musí byť predchádzajúce jedlo prijaté pred viac ako 4 hodiny pred meraním. Hodnotyy pred jedlom vás tiež informujú o tom, či rýchlo pôsobiaca tabletka alebo rýchlo pôsobiaci inzulín pri poslednom jedle boli dostatočné.
  2. Po jedle. Skontrolujte 2h po jedle. To poskytuje odhad toho, o koľko sa zvýši hladina cukru v krvi človeka v reakcii na určité potraviny.
  3. Pred spaním. Skontrolujte viac ako 3 hodiny po večeri.
  4. Medzi 2 - 4 hodinou ráno. Na zistenie nočnej hypoglykémie, najmä ak máte príznaky počas spánku.

Aké by mali byť vaše cieľové hodnoty glukózy v krvi?

Nižšie uvedené cieľové hodnoty glukózy v krvi sú len orientačné. Informujte sa u svojho lekára alebo zdravotnej sestry o vašich individuálnych cieľových hodnotách cukru v krvi.

  • Hodnoty cukru pred jedlom: 4,0-7,0 mmol/l
  • Hodnoty cukru 2h po jedle: menej ako 10 mmol/l

Cieľová hodnota cukru v krvi môže byť individuálna, aby sa predišlo riziku hypoglykémie alebo iným nežiadúcim účinkom spojeným s prísnou kontrolou glukózy v krvi. Ak máte pochybnosti, porozprávajte sa so svojím lekárom o cieľovej hodnote glukózy v krvi.

 

Zdieľať: