Príznaky a príčiny vzniku plochých nôh - Sanitaske.sk

Príznaky a príčiny vzniku plochých nôh

Blog categoryZdravie
Blog dateWed, Jan 03, 2024

Pociťujete pri chôdzi bolesť chodidiel či chrbta? Mávate často pocit ťažkých lýtok alebo trpíte inými zdravotnými ťažkosťami? Zamysleli ste sa,  či príčinou vašich bolestí môžu byť okrem iného ploché chodidlá? 

Zdravé chodidlo má 2 klenbové oblúky. Jeden pozdĺžny a druhý priečny. Vtedy má klenba funkciu pružnej a ladnej chôdze. Ak však oblúky nohy poklesnú, diagnostikuje sa plochá noha. Vtedy človek našľapuj na celé chodidlo. To môže spôsobiť, že nohy budú úplne ležať na zemi, čo môže zhoršiť držanie tela a spôsobiť bolesť a nepohodlie.

Deti môžu dostať ploché nohy, ale zvyčajme u tohto stavu vyrastú. Dospelí, u ktorých sa vyvinú ploché nohy, majú zvyčajne základné ochorenie, ktoré ovplyvňuje ich chodidlá.

Príčiny a rizikové faktory vzniku plochých nôh sú vzájomne prepojené. Niektoré faktory, ktoré môžu vystaviť osobu riziku tohto stavu, ho môžu tiež spôsobiť.

Medzi bežné riziká patria:

  • obezita
  • tehotenstvo
  • cukrovka
  • genetické faktory, keďže ploché nohy môžu v génoch prejsť z rodičov na deti
  • slabé klenby, čo znamená, že klenba je viditeľná, keď človek sedí, ale chodidlo splošťuje na zem, keď stojí
  • zranenia chodidiel alebo členkov
  • artritída alebo reumatoidná artritída
  • poškodenie, dysfunkcia alebo pretrhnutie zadnej tibiálnej šľachy
  • ochorenia nervového systému alebo svalov, ako napríklad spina bifida, svalová dystrofia alebo detská mozgová obrna
  • tarzálna koalícia, ktorá spôsobuje, že kosti chodidla sa nezvyčajne spájajú, čo vedie k stuhnutým a plochým chodidlám
  • dlhodobé používanie chodidel, ktoré môže spôsobiž oslabenie zadnej holennej šľachy, primárnej nosnej konštrukcie pre klenbu chodidla, vo vyššom veku
  • zápal šliach, čo je natrhnutie v dôsledku nadmerného zaťaženia alebo iného poškodenia šľachy
  • vývojové anomálie, ktoré sa môžu vyvinúť v detstve, s vekom alebo po tehotenstve

Ploché nohy u detí

Deti sa zvyčajne rodia s minimálne viditeľnými klenbami chodidiel a môže chviľu trvať, kým sa vyvinú klenby, ktoré zostanú konzistentné. Keď má dieťa flexibilné ploché nohy, môže sa to staťť až po 5. roku života. U väčšiny detí s plochými nohami sa zvyčajne do veku vyvinú typické klenby a to, že sa chodidlá zdajú ploché v ranom detstve, neznamená, že človek bude mať ploché nohy vždy. Ak má však dieťa ploché nohy v dôsledku nesprávneho vývoja kostí alebo iného ochorenia, ako je napríklad rázštep chrbtice, lekár bude často musieť liečiť základnu príčinu. Keď sa ploché nohy vyvinú v dospelosti, zvyčajne existuje základná zdravotná príčina.

Príčiny plochých nôh:

1. Genetika

Kým začnete riešiť nohy svojich detí, pozerajte sa na zvyšok rodiny. Ak majú otcovia či dedkovia plochú nohu, nemôžete u dieťaťa počítať s dokonalou klenbou. Ploché nohy totiž môžeš získať počas celého života a nemusiš sa s nimi iba narodiť. Ak teda nejde o vrodenú chybu, môže ísť aj o ochorenie svalov, chabosť väziva, ale aj o zlú obuv, úraz, nadváhu, reumu, či zaťažovanie nohy počas dlhho státia a tiež pri tehotenstve.

2. Nesprávna obuv

Na každú aktivitu sú vytvorené vhodné topánky. Naučte sa správne striedať šľapky, sandále, tenisky, lodičky, mokasíny. Platí to aj pre všetky voľno časové aktivity. Na dlhej prechádzke v meste v šľapkách s tenučkou podrážkou vás nebude bolieť len pozdĺžna klenba. Najskôr trpia nohy. Potom začnete pociťovať celkovú únavu. Problémom môžu byť aj tenučké podrážky, z ktorých vás až páli podrážka. Ak sa chete ťažkostí vyvarovať, aj pri výbere sandálov dbajte na to, aby ste mali spevnenú aspoň pätu. Dôležité je striedať výšku podpätku, nízky s vyšším. Pri problémoch so spadnutou klenbou a plochou nohou sú ortopedické vložky nutnosťou takmer v každej obuvi.

3. Poranenia

Zistilo sa, že či už mal niekto vyššiu alebo nižšiu klenbu, výskyt zranení sa významne nelíšil, len sa líšila lokalizácia zranení. Napríklad tí s nízkou klenbou mávali viac poranení mäkkých tkanív, viac stredných poranení členku a viac poranení kolena, zatiaľ čo tí s vysokou klenbou mali tendenciu zažívať viac poranení kostí, viac laterálnych poranení členkov a viac poranení nôh, Teda tu môžeme vidieť, že každý typ chodidla má svoje.

Príznaky plochých nôh:

Najčastejším príznakom plochých nôh je bolesť nôh. Môže k tomu dôjsť v dôsledku natiahnutých svalov a spojovacích väzov.

1. Bolesť v nohách a členkoch

Bolesť a niekedy opuch alebo stuhnutosť najčastejšie postihujú nasledujúce časti tela ako sú členky, klenby chodidiel, kolená, bedrá, dolná časť chrbta, bolesti dolných končatín. Ploché nohy môžu tiež spôsobiť nerovnomerné rozloženie telesnej hmotnosti. To môže mať za následok nerovnomerné alebo rýchlejšie opotrebovanie topánok, najmä na jednej strane, čo môže viesť k ďalším zraneniam. Ľudia môžu mať problémy s rovnomernou chôdzou alebo behom.

2. Únava a nepríjemné pocity v nohách

Abnormálne namáhanie kolena a bedra môže mať za následok bolesť v týchto kĺboch. Tieto napätia sú pravdepodobné, ak sa členky otočia dovnútra.

Diagnóza:

Ľudia s plochými nohami, ktorí nepociťujú bolesť alebo iné príznaky, zvyčajne to nemusia konzultovať s lekárom.

Avšak každý s nasledujúcimi príznakmi by mal vyhľadať lekársku pomoc:

  • ploché nohy, ktoré sa vyvinuli len nedávno
  • bolesť nôh, členkov alebo dolných konččatín
  • príznaky, ktoré sa nezlepšia s podpornou, dobre padnúcou obuvou
  • jedna alebo obe chodidlá sú viac ploché
  • pocit strnulosti, stuhnutostim ťažkých a ťažkopádnych nôh

Väčšina kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov dokáže diagnostikovať spadnuté oblúky vyšetrením chodidiel spredu aj zozadu. Jednotlivec možno bude musieť stáť na špičkách prstov, aby lekár mohol preskúmať tvar a funkčnosť každej nohy. Lekár tiež zváži anamnézu osoby. V niektorých prípadoch môžu objednať röntgen, CT, MRI alebo elektromyografiu.

Liečba

Niektorí ľudia s plochými nohami môžu automaticky vyrovnať svoje končatiny spôsobom, ktorý zabraňuje symptómom. ľudia, ktorí nemajú príznaky, zvyčajne nevyžudujú liečbu. Ak ploché nohy spôsobujú bolesť, potom môžu pomôcť podporné, dobre padnúce topánky. Úľavu môžu poskytnúť extra široké topánky.

Deti zvyčajne nepotrebujú liečbu plochých nôh. Ak pociťujú bolesť, možno bude potrebné použiť namontované vložky a ortopedické vložky. Špeciálne navrhnuté podpery klenby môžu zmierniť tlak na klenbu a znižiť bolesť, ak sa chodidlá pretáčajú príliš dovnútra. Niektoré kosti sa v detstve nevyvíjajú správne, čo môže mať za následok, že ploché nohy od narodenia pokračujú až do dospelosti. V týchto zriedkavých prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok na oddelenie zrastených kostí.

Dospelí môžu tiež používať protetiky na nohy a ľudia so zadnou tibiálnou tendonitídou môžu mať prospech z vloženia klinu do obuvi pozdĺž vnútorného okraja protetiky. To by sa malo zmierniť časť záťaže, ktorú telo kladie na tkanivo šľachy. Je však dôležité, aby osoba používala ortopedické vložky pod dohľadom lekára, pretože používanie nesprávnych ortopedických vložiek alebo ich nesprávne používanie môže zhoršiť príznaky.

Osoba môže tiež užívať nesteroidné protizápalové lieky na úľavu od bolesti. V prípadoch, keď k tomu prispieva obezita, môže lekár odporučiť zdravú stravu a cvičenie na dosiahnutie zdravého indexu telesnej hmotnosti a zníženie stresu na klenbách.

Nosenie členkovej ortézy môže byť tiež prospešné, kým sa zápal nezníži. Lekári môžu niektorým ľuďom odporučiť, aby si oddýchli, kým sa ich príznaky nezlepšia, a vyhýbali sa činnostiam, ktoré by mohli zhoršiť chodidlo alebo chodidlá.

Osoba s artritídou alebo ruptúrou šľachy môže zistiť, že kombinácia používania vložiek a užívania liekov proti bolesti môže minimalizovať ich príznaky. Ak tieto nefungujú, môže byť potrebná operácia.

Liečba môže byť náročná, ak je príčinou degeneratívne ochorenie a príznaky sa časom zhoršujú. Ploché nohy však môžu znamenať aj to, že sa človek bude musieť vyhýbať aktivitám s vysokým nárazom.

1. Fyzikálna terapia

Funkčné poruchy chodidiel možno riešiť cieleným špeciálnym cvičením alebo vypodložením - napr. ortopedickou vložkou do topánok. To však príčinu problému nerieši. Na základe plantografického vyšetrenia sa zhotovujú individuálne ortopedické vložky pre deti i pre dospelých, ale aj športovcov, diabetikov, po úrazoch či operáciách.

2. Vhodná obuv

Najlepšia obuv pre ploché nohy je ortopedická. Hľadajte takú obuv, ktorá poskytuje dostatočnú oporu nožnej klenbe, dostatok miesta na prsty a vyrovnáva tlak na nohy. Mala by byť skôr široká ako úzka, a ponúkať oporu. Anatomické tvarovanie je veľkým plusom, mierni bolesť a napätie v končatinách. Pomáha správne rozložiť váhu tela, čo znižuje riziko ďalších zdravotných problémov. Celkové držanie tela sa zlepší.

Pokiaľ hľadáte nový pár topánok mimo oddelenia so zdravotnou obuvou, vyhnite sa topánkam s plochou podrážkou. Máme na mysli najmä žabky, sandálky, baleríny. Nie je to prípad všetkých, ale pri množstve párov tohto typu topánok sa práve s plochou podrážkou stretnete. Tá nijako nožnú klenbu nestimuluje a nepodopiera, takže ľahko dôjde k zhoršeniu stavu.

Okrem toho neodporúčame ani úzke topánky či topánky na podpätku, ktoré môžu prispievať aj k ďalším deformáciám a nohám sa v nich príliš nedarí.

Aké materiály zvoliť?

Odporúčame topánky vyrobené z kvalitných materiálov, ako sú koža, textil alebo odolné syntetické materiály. Dôležité je, aby topánky boli mäkké, ale zároveň pevné a stabilné.

Podrážka

Stielka musí byť pružná a mäkká, ale zároveň dostatočne pevná. Vďaka tomu dokáže tlmiť otrasy a nárazy pri pohybe, čo ľuďom s plochými nohami uľahčuje chôdzu. Zároveň telo núti balansovať, čím sa posilňuje. S tlmením otrasov dokážu pomôcť aj ortopedické vložky. Protišmyková úprava podrážky je určite veľké plus, tým skôr, keď hľadáte prezutie do vnútorných priestorov.

Výška podpätku

Na ploché nohy vyberajte obuv s nízkym podpätkom. Plochá podrážka je zlá, ale ani s podpätkom by sa to nemalo preháňať. Vysoké podpätky ploché nohy zhoršujú (preťažujú totiž prednú časť nohy) a spôsobujú ďalšie problémy s kolenami a dolnou časťou chrbta.

Záver

Ploché nohy vznikajú, keď ma človek minimálnu alebo chýbajúcu klenbu chodidiel, čo často spôsobuje problémy s chôdzou a niekedy aj bolesti. Existujú rôzne príčiny plochých nôh a nie všetky typy tohto stavu spôsobia nepohodlie a symptómy. Keď sa tento stav vyvinie v detstve, zvyčajne zmizne, keď dieťa vyrastie. Liečba môže byť potrebná, ak existuje bolesť. Zvyčajne ide o ortézy na nohy a protizápalové lieky. V zriedkavých prípadoch môže človek potrebovať operáciu. Osoba by sa mala poradiť s lekárom, aby pre ňu určil najlepší liečebný plán.

Upozornenie:

Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Zdieľať: